Farklı olmaktan ‘görünür’ olmaya

Susmak mı söylemek mi? Hani olur ya, içimizde büyüttüğümüz herkeslerden sakladığımız sırlarımız. Bunlar bazen gizli bir istek olur, bazen bir görüş ayrılığı, bazense farklı bir duruş, hayata karşı. Ortak noktaları çevremizden kabul görmeyecek, hep sorgulanacak ama hiç anlaşılmayacak olmaları. O yüzdendir, hep gizlemeye çalışırız onları, kalbimizin camdan parçalarını. Ancak insan bazen kendini korurken şunu unutur, kimse savaşmazsa savaş nasıl kazanılır? Sen söylemezsen, o söylemezse fikirler nasıl büyür, nasıl gelişir? Kendini ortaya atan o cesur insan, evet o da korkar ama aynı zamanda içinde büyüttüğü o sırra inanan başka insanlar için kendini ortaya atabilecek kadar fedakârdır da.

Geçenlerde izlediğim bir konuşma bana bunları düşündürdü. Şimdilerde Cloud Atlas filminin çıkmasıyla, filmin yönetmenleri Wachowski Kardeşler tekrar konuşulur oldu ya. Her zaman sahne arkasında kalmayı tercih eden bu kardeşler, aslıda geçtiğimiz aylarda filmlerinden çok başka bir nedenle gündeme gelmişlerdi. Kardeşlerden Larry’nin cinsiyet değiştirmesiyle. Bu haber benim için diğer cinsiyet değiştirme hikâyelerinden daha ilginç değildi başta. Ancak Lana Wachowski’nin Gay ve Lezbiyenler Vakfı’ndan ‘Görünürlük’ ödülünü alırken yaptığı konuşma bana onun da bir cesur yürek olduğunu gösterdi. Belki savaş meydanlarında elinde bıçak-silah savaşmadı ama sadece onu ilgilendiren,  çok özel bir meseleyi diğer insanlara destek olmak amacıyla açıklarken, kendini ‘görünür’ yaparken, aynı zamanda kendini onu yargılamaya hazır bekleyen milyonların önüne atmadı mı?

Önyargılar bazen en kanlı savaşlardan bile daha yıkıcı olur. Bir yaraya basılan tuz kıvamında ufacık bir bakış, bir söz ayağa kalkmaya çalışan bir insanı tekrar yere yıkabilir. Elbette güçlü olmak, başkalarının dediklerine yaptıklarına takılmamak en güzeli. İyi de kaçımız iyiyiz ki bunda? Kendimizi en yalnız, en güçsüz hissettiğimiz anda gelen bir yalnız değilsin mesajı çok değerlidir. Bizdensin. Farklı değilsin.

Küçükken gördüğüm bir rüyayı hatırlıyorum. Televizyon izliyorum. Televizyonda çok ünlü bir mankenin reklamı. Çok beğenilen, sevilen, takdir gören,  kaliteli, genç, güzel biri. Kameralar bir süre sonra mankenin tüm vücudunu gösteriyor ve görüyorum ki mankenin kolu tıpkı benimki gibi. İçimde nasıl, az rastlanılır bir rahatlama duygusu, hah diyorum, o seviliyorsa ben de sevilirim, endişe etmeme gerek yokmuş. Çocukça ve komik bir duygu. Hatta ne kadar iyi bir aileye sahip olduğumu, kendimi asla başkalarından farklı hissetmeme neden olacak ciddi bir durum yaşamadığımı düşünürsek şımarıkça bile gelebilir. Ama demek ki içten içe düşündüğüm, belki de en derin korkum bu. Farklı olmak.

Aslında kimse tek başına farklı olmaz, ancak diğerleri onu öyle görmeye başladığında farklı olur. Dışlandığında, yalnız kaldığında, insanlar boş, anlamayan gözlerle baktıklarında. O bakışlar kördür. Sadece farkı görür ve o farkı bütüne yayar. Deki sen kıvırcık saçlısın ben de düz. Ama ben bir tek saçım değilim ki. Milliyetim de, cinsiyetim de bunun gibi.  Bunlar benim parçalarım ama bütün benliğim değil. İşte o boş bakışlar seni alır, senin seçimin bile olmayan parçaların yüzünden tüm benliğini parmaklıkların ardına koyar. Lana o gün tüm parmaklıkların ardındaki insanları birleştirdi. Belki parmaklıkları tamamen yok etmedi ama en azından hücredekileri koğuşa aldı. Ben de varım dedi. Tüm benliğiyle ‘görünür ’ oldu. Ve tüm ‘ben’leri ‘biz’ yaptı. Yani tamam siz dışarıdakilerden farklıyız ama siz de bizden farklısınız. Biz sizi olduğunuz gibi kabul ediyoruz, sizse bizi etmiyorsunuz, aramıza bir parmaklık çekiyorsunuz. Ama acaba gerçekte kim parmaklıkların ardında, kim özgür? Her şey ‘göründüğü’ gibi mi?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s