Ejderin Gülleri

Belki de hayatımızdaki tüm ejderhalar bizi bir kez olsun güzel ve cesur görmeyi bekleyen prenseslerdir. Belki de her korkunç şey, içten içe bizden çaresizce yardım dilenmektedir. Rilke

Öyle doğru ki, acı veriyor. Bazen uzlaşmanın tek yolu dinlemekten geçer. Dinleyip, anlamaktan. Çin tıbbı gibi. Batı tıbbında biz ateşi düşürürüz, sorunsa var olmaya devam eder. Çin tıbbı ise sorunu anlar, çözüm arar. Bazen zordur anlamak tabi. Acımasız patronu, çıkarcı eşi dostu ve hatta adaletsiz dünyayı.

Yaşadığımız sert dünyayla başa çıkmanın tek yolu onun kadar katı ve duyarsız olmak gibi gözüküyor. Ama bir yol daha mümkün. O da duygularımızı ve duyarlılıklarımızı muhafaza etmekten geçiyor. Bunun için de ele ele verip birlikte savaşmalıyız, bireysel değil evrensel düşünmeliyiz. Ben veya toplmum değil, tüm insanlar ve hatta tüm canlılar. Hepimiz aynı dünyanın kurallarıyla oynuyor, aynı acı tecrübeleri yaşıyoruz. Kimimizin yanında destek veren sevenleri varken, bir diğeri yalnız baş ediyor. Kimi göğüs gerebilecek kadar güçlüyken kimi pes ediyor. Kimi acılarını içinde yaşıyor, bazen o kadar içte ki unutuyor, duygusuz bir ejder olup çıkıyor. Ama dikenleri onun acı çekmediğini göstermez. O da güzel bazen, dikenleriyle bir gül gibi aynen. O zaman tüm acı çekenler için ve hatta duygularını yaşamaktan vazgeçmiş gibi gözüken bu ejderhalar için bile, hatta belki en çok da onlar için ve onlar gibi olmamak için mücedele vermeliyiz. Hepimiz birbirimizin güllerinin farkına varmalı, ve onları korumalıyız.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s