Delice bir roman

Hande Altaylı’nın son kitabını az önce bitirdim, ‘Delice’. Hafta sonu okuduğum Ayşe Arman ropörtajı üzerine karar verdim okumaya. Hani bir kaç kitap çıkarmış, ama anladığım kadarıyla hala kendini geliştirme aşamasında hissediyor. Sürekli klasikleri veya tecrübeli yazarların yazdıklarını okumaktansa biraz da bu tarz bir kitap okuyayım dedim. Kendime çıkarılacak dersler neymiş, yolun görece başındakiler nasıl yazıyor, teknikleri nasıl yedirmiş görmek için. İyi ki de yapmışım. 
Kitapta bir köyün hikayesi anlatılıyor. Köyde yaşayan isyankar bir kızla, köyün iyi kalpli delisinin hikayesi. Köy, tipik, dedikoducu, farklı olanı ezen, sevecen olmaktan uzak insanlarla dolu. Başkarakterlerimizse tam tersi. İkisi de farklı, dolayısıyla dışlanmış ve ikisi de sırılsıklam aşık. Ama birbirlerine değil, zaten tüm olaylar da bu delice aşklar çevresinde gelişiyor. 
Okuması kolay (başka bir yazımda ‘Şaka’ kitabını çok zor bulanlar, dikkat 🙂 ), sürükleyici bir kitap. Yazarın gözlem eksikliği kaynaklı olabilecek bazı yersiz veya alakasız anlatıları ve de benzetmelerin gereksiz kullanımı kitabın lezzetini bozsa da sonuçta merakla okudum mu okudum. 
Kitapta hoşuma giden şeylerden biri kadın başkarakterin karmaşık kişiliğiydi. Karakterin içindeki farklı farklı kadınlar – kindar, merhametli, isyankar, evinin kadını, gözükara, hayalperest, fettan, saf – bence güzel yansıtılmış ve nedenlerine de biraz biraz değinilmiş. Hani insan düşünüyor başka şartlar altında bu kız nasıl olurdu? Bu kadar yargılamaya meraklı olmasak, insanları ta çocukluktan küstürmesek onlar aslında nasıl bireylere dönüşür? Bu kız ilk intibada notunu verdiğimiz ahlaksız, bencil kız mı yoksa sadece sevilmek ve kabul görmek isteyen yaralı bir kuş mu? En sevdiğimse başkarakterlerin ezberbozan isyankarlığı oldu. Tabular birbiri ardına yıkılırken insan bir yandan irkiliyor bir yandan da sorguluyor: Neden? Neden olmasın? Evet, bu gerçekten hoşuma gitti. Bu yönleriyle, kitap tipik bir toplumsal baskı hikayesi olmaktan sıyrılıp insanı düşüncelere gark ediyor. 
 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s