24 kasım

Postadan kitabımı aldım, kutusu yanımda oturuyorum. Hangi kitaptı unuttum ama tahminimce resimli bir şey, kutunun boyutu A4’ten büyük çünkü. Ofiste açacağım, bakalım.

Şimdi Paradeplatz’a geliyoruz. Bugün 9 numaradayım. Bu tramvayın yolunu daha çok seviyorum. Noel ışıklarıyla donatılmış şık caddelerden ve sonra da en sevdiğim kısım, gölün üstünden geçiyoruz. Nadir de olsa, açık günlerde görülen dağ manzarası şehre bir şenlik havası getiriyor. O derece etkileyici işte. Tabi bugün şenlik havası değil, şimdi baktım, bir umut. 

Yalan söylemişim, umutsuzluğumdan kör bakmışım, şehrin üstü tüm bulut, bir dağların orası değil. Bulutlu ama şenlikli bir gün öyleyse.

Bir kuğu uçuyor suyun hemen üstünde, heybetli beyaz kanatlarını sallaya sallaya. Suya sürttüğü ayaklarının arkasında bıraktığı çizgi bir dakika içinde puslu göl dalgaları tarafından yutuldu bile.

Şimdi Belvue’deyiz. Gürültücü gençler indi, iyi oldu. Karşıma oturan suratsız kız Türk mü acaba? Ojeleri güzelmiş, isli bir mor.

Tiyatronun önündeyiz. Bir türlü gidemedim şu tiyatroya.

Bu arada anons var, Hardplatz’da teknik aksaklık varmış. Tramvay ve otobüslerin bu durumdan nasıl etkilendiklerini, ne gibi ekstra hatlar eklendiğini İsviçreli amcam uzun uzun anlatıyor.

Europaallee’de noel için buz pateni pisti kurulmuş. Geçtiğimiz yıllarda bir gidemedim, bakalım, bu yıl inşallah.

Somurtuk kız karşımdan gitti. Ama sanki yer değiştirdi. Hemen arkasındaki açık kapı yerine öbür yöne yürüdü. Kafamı çevirip bakamayacağım şimdi hiç ama bence yer değiştirdi, inse buradan inerdi. 

Son birkaç haftadır etrafta daha çok kitap okuyan insan görüyorum. Eskiden tek yolculuk eden herkes telefona bakardı. Ya da belki kindle’a. Belki kindle’lara evrensel bir virüs girmiştir. Bu işte parmağım olabilir, fiziksel olmasa da zihinsel olarak. Hiç klas değiller bana kalırsa. Geri mi kafalıyım?

Turuncuya boyanmış evin birini bordo renkli sarmaşıklar sarmış. Doğanın espirili bir sanat anlayışı var.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s