14 aralık

Yine yuvadayım. Karşımda oturan minik inanılmaz tatlı. Koca gözleriyle şapşik şapşik bakıyor yanındakilere. Kat kat giymiş, demin üstündekileri çıkarmaya çalıştı, bakıcı ablaları durdurdu. Sıcakladı herhalde. Yanakları tam ısırmalık. Küçükken ne zavallı oluyoruz! Aklında ne geçiyor da biçare ellerini dizlerinin üstüne koymuş, öbür eliyle şapkasına yapışmış, kaybetme diye kim tembihlediyse baya işe yarıyor. İniyorlar şindi. Bu kaosta bu çocuklar kazasız belasız nasıl seyahat ediyor, kaybolmadan nasıl evlerine dönüyorlar, daha önemlisi tramvayla her gün nereye gidiyorlar, aklım almıyor!

Nezlem bugün daha iyi, sonunda. Gerçi yine soğuklarda yürüttüm kendimi sabah sabah. Önce, bir sonraki duraktan kahve almaya yollandım, sonra biraz daha yürüdüm ki dün noel ağacı aldığımız yere parasını vereyim. Evet, dün aldık, bugün ödedik. 

Her noel öncesi bir adam Migros’un önüne bu iş için özel yetiştirilmiş ağaçlarını koyuyor. Beğendiğini seçiyorsun, boyuna göre ödüyorsun. Dün akşam, sonunda vakit ayırdık, geldik. Adam yok. Dondurucu soğukta beklemekten Ali gece kendini hasta hissediyordu. Bekledik bir süre yani. Neyse, sonra bir telefon numarası gördük. Aradım, adama dedim, seni bekliyoruz, nerdesin. Bana, ağacı alın, yarın ödersiniz, dedi. İyi dedik. Aldık birini, eve getirdik, süsledik püsledik, Merlin garibini mutluluktan uçurduk. Sabah oldu, geldim adamın yanına. Donuyorum. Bana diyor ki ne kadar dürüstsün. Al sana şu kadar indirim. Bu başıma kaçıncı gelişi aynı şeylerin. Hayır, niye çalayım ağacını? Ofis arkadaşlarımın bile yerde buldukları paralara büyük bir iştahla konduklarını gördükten sonra İsviçrelileri kime benzettiğime karar verdim. Harry Potter’daki paracinlerine. Hani şu paraları üreten ve koruyan (bir nevi bankacılık yapan) ve aslında her bir paranın kendilerine ait olduğunu düşünen yaratıklar. Bence çok matıklı, J. K. Rowliiing, yakaladım seniii!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s