20 aralık

Yeni deftere geçtim, hayırlı uğurlu olsun. 

Ay çok sıcak, montumu da mı çıkarsam, bilemedim. Yok, kapı açıldıkça üşürüm.

Ötede çaprazda oturan teyze gözümde gözlük olmadan bakınca Nursel Teyze’ye epey benziyor. Beyaz saçlar, ince bir uzak gözlüğü, pofuduk parlak bir mont, dar gri bir pantolon, özenle bağlanmış bir atkı. Yalnız daha zayıfı, biraz gençliği diyelim. Nasılsa o zaman da beyaz saşçılydı çilekeş ve fekat entel dantel Nur teyzem.

Sıcaklamam geçti. Şimdi montumun açık bıraktığım aralığından serin bir hava değiyor bağrıma. Hasta olmayalım yine, dikkat. Önümdekiler de bol bol aksırıp tıksırıyor, muhteşem!

Aha Rio Bar! Dün baya sürrealdi, hala gülüyorum, sinir bozukluğu, trajikomik. Ali’nin anne babasıyla skyptayız. Kardeşi aramaya başladı. Bir telefona yetişemedik, diğeri çalıyor. Neyse buna yetiştik, Ali açtı. O sırada da Merlin salağı kucağımdan iniyor, delişmen bir kaçışlar, sanki boğazladık. Yasemin panik, iyi misiniz diyor, Ali işin dalgasında. Meğer Zürih’te bir silahlar patlamış, kızcağız ondan merak ediyor. Ali onu sakinleştirip annelerine dönerken pijamamın üstünde Merlin’den kalma üstümde değil de tuvalette olması gereken ufak bir leke fark ediyorum. Ben büyük bir tiksintiyle içeri koşarken, Ali de ne olup bittiğini anlamak için haberleri tarıyor. Bulduğu tek kaynak Almanca çıkınca iş başa düşüyor ama ben panik halinde temizlik peşindeyim. Aklımda sokak köpeği pisliğini elleyip ciddi hasta olan Mehmetali Erbil, harıl harıl her yerimi yıkıyorum. Ali desen, Tuğçe Tuğçe neredesin, birileri vurulmuş diyor, annerleri bir yandan ne olmuş ne olmuş diyor, öbür yandan da Rus büyükelçisi vuruldu bugün diyorlar. Ali bu sefer nee, nasıl derken, polis vurmuş diyorlar. Bu arada Ali Zürih’teki olayın daha bir önceki gün önünden geçtiğimiz bizim semtin baya yakınlarında yaşandığını haber veriyor. Ben Mehmetali Erbil ve Rusya’yla savaş mı çıkacak şokundan semtimizde ne oluyora dönüyorum, sonra da yine harıl harıl elimi yıkıyorum. Üstüne Ali bir de Rio Barın orada da bir ölü bulunmuş diyor. Ve işte şimdiye dönüyorum, demin önünden geçtiğimiz Rio Bar, peki. Pijamayı çamaşır makinesine atarken Ali iki olayın detaylarını anlatıyor. Bense hala Mehmetali Erbil’i düşünüp kendimi kokluyorum.Ne diyeyim, başımız sağolsun.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s